Kolory dymu – jak reagować? Biały

Co oznacza kolor dymu? Analizator spalin jest w stanie określić kilka istotnych parametrów i, jeśli test jest na Stacji kontroli Pojazdów, wykluczyć pojazd do czasu naprawy. Natomiast bez niego, obserwując tylko barwę i ewentualnie zapach spalin, można sporo wywnioskować. Należy jednak pamiętać, że gazy wydobywające się z rury wydechowej są skrajnie niebezpieczne, trujące i rakotwórcze.

Jeśli pojazd pracuje prawidłowo, W sprawnym silniku spaliny są praktycznie przezroczyste i bezbarwne, a z rury wydechowej może się też wydobywać para wodna.

Dym biały

Mała ilość zimą w trakcie rozruchu pojazdu lub przy bardzo niskich temperaturach, jest normalna. Jeśli jednak zostają za nami kłęby białego dymu, nie jest dobrze. Kłęby białego dymu to tak naprawdę mieszanina spalin i pary wodnej.  Silnik chłodzony jest poprzez układ z płynem chłodniczym, który go otacza. Jeśli spala się w silniku płyn chłodzący, oznacza to, że dostał się do silnika. Można zatem powiedzieć, że zwykle biały dym oznacza awarię uszczelki pod głowicą – często na forach nazywaną UPG. O ile uszczelki same w sobie nie są specjalnie drogie (150-300 złotych zwykle), to jednak ich wymiana jest za to pracochłonna, a więc droga. Warto też pamiętać, że objawem, który towarzyszy białemu dymowi i wydmuchanej uszczelce jest szybki ubytek płynu chłodniczego. Praca silnika może, ale nie musi wtedy też pozostawiać sporo do życzenia – szarpie, przerywa, brak mu mocy. Niestety, z wymianą uszczelki nie należy zwlekać, im szybciej to zrobimy, tym mniej pobocznych szkód narobi.

Biały dym w pojeździe

Niestety, warto wiedzieć, że objaw taki może spowodować też pęknięcie głowicy lub wypalenia jej krawędzi albo bloku silnika. Takie naprawy są naprawdę drogie, w sumie taniej wychodzi wymiana silnika.

W serwisie AUTOINTERUS, na wykonanie usługi możesz poczekać w komfortowych warunkach, korzystając ze smacznej kawy, czytając tematyczną prasę na własnym urządzeniu elektronicznym (telefon/tablet – bezpłatny dostęp na terenie serwisu do PUBLICO24).

Problem z dymiącym samochodem w Warszawie? – zapisz numer do AUTOINTERUS Wólczyńska 308 ( tel. 22 201 34 56 )!