Kolory dymu – jak reagować? Niebieski

Co oznacza kolor dymu? Analizator spalin jest w stanie określić kilka istotnych parametrów i, jeśli test jest na Stacji kontroli Pojazdów, wykluczyć pojazd do czasu naprawy. Natomiast bez niego, obserwując tylko barwę i ewentualnie zapach spalin, można sporo wywnioskować. Należy jednak pamiętać, że gazy wydobywające się z rury wydechowej są skrajnie niebezpieczne, trujące i rakotwórcze.

Jeśli pojazd pracuje prawidłowo, W sprawnym silniku spaliny są praktycznie przezroczyste i bezbarwne, a z rury wydechowej może się też wydobywać para wodna.

Dym biały opisaliśmy wcześniej, dzisiaj zajmiemy się kolorem niebieskim.

Dym niebieski

Ten kolor oznacza, że do komór spalania trafia olej silnikowy. Najczęstszą przyczyną jest zużycie gładzi cylindrów oraz pierścieni tłokowych. W tym przypadku pomóc może jedynie kompleksowy remont silnika. Podobne objawy towarzyszą uszkodzeniu uszczelniaczy zaworowych – wtedy olej trafia do cylindrów, ściekając po trzonkach zaworów. Wymiana uszczelniaczy to wydatek stanowiący ułamek kosztów remontu silnika, jednak też nie jest to tania naprawa. Aby na szybko to potwierdzić, wystarczy zwrócić uwagę, czy 'niebieskie’ spaliny pojawiają się tylko podczas zmniejszania obrotów jednostki napędowej.

Dym niebieski

Niebieskie spaliny mogą też być spowodowane awarią turbosprężarki lub zasysanie oleju przez odmę. W drugim przypadku to wymiana odmy – koszt jest różny – może to być kilkadziesiąt albo kilkaset złotych. Podobnie z turbosprężarką, jednak tu idziemy raczej w kierunku kilku tysięcy, chyba że zdecydujemy się ją zregenerować (o regeneracji turbin jeszcze napiszemy).

Na koniec warto też zaznaczyć, że zanim sprawdzimy powyższe, warto też sprawdzić filtr powietrza – jego zabrudzenie może powodować wydzielanie się niebieskiego dymku. W starszych autach ten objaw wskazuje na duże zużycie silnika. Wtedy pomóc może tylko jego remont.

Dla przypomnienia: dym biały opisany jest tutaj.

W serwisie AUTOINTERUS, na wykonanie usługi możesz poczekać w komfortowych warunkach, korzystając ze smacznej kawy, czytając tematyczną prasę na własnym urządzeniu elektronicznym (telefon/tablet – bezpłatny dostęp na terenie serwisu do PUBLICO24).

Problem z dymiącym samochodem w Warszawie? – zapisz numer do AUTOINTERUS Wólczyńska 308 ( tel. 22 201 34 56 )!